Stanowisko czeskich i morawskich biskupów

w sytuacji ustępowania pandemii w naszym kraju

Drogie Siostry, Drodzy bracia w Chrystusie Jezusie,

Dzięki Bogu sytuacja, która na ponad pół roku sparaliżowała normalne życie naszej społeczności, stopniowo, powoli i obiecująco powraca do normalności. Dla nas wszystkich była to wielka próba wiary i zaufania do Pana, ale także okazja do przewartościowania naszych życiowych priorytetów, codziennej rutyny i ogromna okazja do wykorzystania wszystkich tych darów, które w nas były do tej pory skryte. Dla wielu z nas był to okres, kiedy po ludzku dotknęliśmy dna, kiedy zachorowało i zamarło niemało naszych bliskich i przyjaciół.

Jesteśmy wdzięczni i dziękujemy wszystkim, którzy jakimkolwiek sposobem mieli udział w tym, że nasi bliźni mieli potrzebną opiekę lekarską, pielęgniarską i duchową. Radzi jesteśmy, że i Kościół przyłożył rękę do tego dzieła, co nie jest niczym szczególnym, ponieważ służba Bogu i służba człowiekowi jest wpisana w Jego genotyp przez samego Założyciela.

Wydawać się może, że zaczyna świtać na lepsze czasy i na miejscu jest ostrożny optymizm. Oznacza to także powrót do nabożeństw w ich normalnej formie. Środki techniczne, w czasie, kiedy pandemia przygniotła nas swoją pełną siłą, były bardzo ważnym narzędziem, które pomogło nam, choć trochę i jakimś sposobem zachować to, co czyni Kościół Kościołem, przecież ecclesia - to zgromadzenie. Niemniej jednak, trzeba mieć na uwadze to, że rzeczywiste, fizyczne zgromadzenie jest nie do zastąpienia. Dlatego chcemy Was zachęcić do stopniowego powracania do kościołów, oczywiście zachowując odpowiednie zarządzenia higieniczne i konieczną miarę ostrożności. Śledzenie mszy świętej w telewizji bądź za pośrednictwem sieci społecznościowych, niech wciąż pozostanie do dyspozycji tych, którzy są chorzy albo nie mogą przyjść do kościoła. Przyszedł już jednak czas, abyśmy my, wszyscy pozostali, przypomnieli sobie, że świętowanie dnia świętego jest jednym z przykazań Dekalogu a nieodłączną jego częścią jest udział we mszy świętej. Na miejscu jest także wyrażanie wdzięczności Bogu za przezwyciężenie tej fali pandemii przychodząc do kościoła stale i regularnie, z gorliwością jeszcze większą niż dotychczas. Radosną wieścią jest i to, że znów możemy chwalić Pana także śpiewem.


Na spotkanie wokół ołtarza Chrystusowego się cieszą i z serca błogosławią


Biskupi Czech, Moraw i Śląska

 
Nepomuk, 18 maja 2021

Pin It