Velká rekonstrukce kostela svatého Marka v centru Fryštátu skončila, v neděli 30. listopadu v 15:00 hodin přivítá opravený kostel opět věřící na první bohoslužbě. Kostel je součástí městské památkové zóny a farnost získala peníze od Evropské unie na jeho první větší rekonstrukci až letos - po více než 80 letech od posledních oprav.

 

Menší 240 let starý kostel svatého Marka stojí v parčíku v ulici Karola Sliwky ve Fryštátě, kdysi sloužil jako pohřební a bylo tu fryštátské pohřebiště, v posledních letech byl už využíván právě kvůli špatnému stavu minimálně. Letos farnost získala evropské dotace na jeho komplexní rekonstrukci. Práce začaly v dubnu, končí nyní a přijdou na cca 4 milióny korun- zčásti hradí EU, investorem je vlastník- farnost. (Více info o rekonstrukci měl Úřad regionální rady v jedné z TZ na začátku roku). Do báně kostela byly uloženy dobové dokumenty spolu s těmi nalezenými, tři  zbrusu nové zvony  tu byly instalovány už 13. září: Svatý Marek, druhý Svatý František (podle sloužícího biskupa a papeže) a třetí Svatý Florián – na něm jsou vyryta data všech velkých požárů Fryštátu  v historii a je symbolem ochrany před ohněm. Zvony ladí se zvony v nedalekém kostele Povýšení svatého Kříže u zámku a oba kostely v centru města společně zvoní mj. poledne. 

„Kostel budou využívat k nedělním bohoslužbám řeckokatolická a husitská církev, jako dříve tam budou moci být menší obřady (svatby a pohřby) a naše, římskokatolické bohoslužby budou od Nového roku, pravidelné v pondělí večer a ve středu ráno. Kostel opět zpřístupníme veřejnosti k prohlídkám například v rámci dnů evropského dědictví vždy září, nebo květnových nocí kostelů. Doufáme, že opravený a nově vybavený filiální kostel bude dobře sloužit jak společenství věřících tak i všem obyvatelům našeho města.“

Fotogalerie:

sv. Marek - věš...
sv. Marek - věšení zvonů sv. Marek - věšení zvonů